Банк портретів / Мацюки Хома й Наталія, Українець (Мацюк) Соломія

Мацюки Хома й Наталія, Українець (Мацюк) Соломія

Хома та Наталія Мацюки з п’ятьма дітьми проживали в с. Щиборівка на Хмельниччині. Чоловік працював у місцевому колгоспі. Крім того, займався продажем деревини в навколишніх селах, знався з багатьма єврейськими родинами. Одну з них Мацюкам довелося рятувати під час Голокосту.

Після окупації регіону нацистами сім’я Каців опинилась у гетто м. Старокостянтинів. Мойсей і Бетя щодня ходили на примусові роботи, а їхні доньки залишались у таборі. Одного дня батькам повідомили, що діти стали жертвами масового розстрілу. Подружжя Каців вирішило не повертатись до гетто й шукати прихистку в наколишніх селах. Мойсей попросив допомоги в Хоми Мацюка – той не відмовив. Кацам пощастило дістатися до Щиборівки й заховатися в господарських спорудах на обійсті Мацюків. Опікуватися євреями було доручено 13-річній Соломії. Протягом двох років дівчинка двічі на день приносила підопічним їжу, воду й усе необхідне. У березні 1944 р., коли до села наближалися солдати Червоної армії, Хома був одним із провідників, які показали їм дорогу. Загинув, потрапивши під обстріл німецької армії, що відступала.

Багато років урятовані євреї підтримували зв’язок з українською родиною.

У 1996 р. на підставі свідчень Мойсея та Беті Каців Яд Вашем визнав Хому й Наталію Мацюків Праведниками народів світу, а в 2000 р. це звання отримала також Соломія Українець (Мацюк).

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека